Tematy rozmów w Szekszard

Ekologiczne zagospodarowanie odpadów było jednym z tematów rozmów prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej podczas rozpoczętego w piątek w węgierskim mieście Szekszard szczytu V4. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda.

Gospodarka o obiegu zamkniętym była tematem drugiej sesji spotkania. Obieg zamknięty oznacza, że odpady nie trafiają na wysypiska, lecz są wykorzystywane jako surowiec.

 

Prezydenci Polski, Czech, Słowacji i Węgier rozmawiali m.in. na temat tego, w jaki sposób państwo może zachęcić przedsiębiorców do bardziej ekologicznej produkcji przy zachowaniu konkurencyjności.

Gospodarkę o obiegu zamkniętym promuje Komisja Europejska; na jesieni ma podać szczegóły kolejnych działań, jakie zamierza podjąć w tym obszarze. Mają one dotyczyć m.in. usprawnienia produkcji odnawialnych zasobów biologicznych oraz ich przekształcania w bioprodukty i bioenergię.

Gospodarzem spotkania jest prezydent Węgier Janos Ader. W szczycie, który potrwa do soboty, udział biorą także prezydenci: Czech – Milosz Zeman oraz Słowacji – Andrej Kiska.

 

Wcześniej w piątek przywódcy rozmawiali o integracji euroatlantyckiej Bałkanów Zachodnich.

Tematem sesji w sobotę będą innowacje technologiczne, w tym pomysł budowy jednolitego rynku cyfrowego w UE. Polska postuluje podjęcie prac legislacyjnych w tym zakresie. Przepływ danych mógłby stać się piątą, obok przepływu osób, usług, towarów i kapitału, swobodą unijnego, wspólnego rynku.

Źródło: Z Szekszard Magdalena Cedro