Nietypowe odkrycie w laboratorium

 

Jest wczesny wiosenny dzień 2018 roku. Słaby zapach formaldehydu unoszący się w powietrzu towarzyszy 26-letniemu studentowi medycyny Warrenowi Nielsenowi i jego 4 kolegom w przygotowaniu zwłok w laboratorium w Oregon Health and Science University w Portland. Przy pozostałych 15 stołach wokół ciał zgromadziły się grupy osób, chcących zgłębić tajemnice ludzkiego ciała, widziane dotąd tylko w podręcznikach.

Nielsenowi przydzielono zwłoki 99-letniej kobiety, która zmarła z przyczyn naturalnych. Nazywała się Rose Marie Bentle. Jak się okazało, to nazwisko student medycyny zapamięta na długo. Powód? Stan zwany situs inversus z lewokardią, w którym najważniejsze narządy są odwrócone – tworząc efekt lustra wewnątrz ciała.

– Myślę, że szanse na znalezienie podobnej osoby są jak jedna na 50 milionów. Nie sądzę, żeby ktokolwiek z nas kiedykolwiek o tym zapomniał. To nie była jedyna nieregularność, jaką Walker i jego uczniowie znaleźli w ciele Bentley. Jej sercu brakowało również dużej żyły, która normalnie znajduje się po prawej stronie – ocenił profesor Cameron Walker, który wykłada anatomię w Oregon Health and Science University.

Typowe ciało ma dużą żyłę zwaną żyłą główną, która podąża za prawą stroną kręgosłupa. W ciele Bentley żyła znajdowała się po lewej stronie i zamiast kończyć się bezpośrednio w sercu, co jest typowe, ciągnęła się przez przeponę, wzdłuż kręgów piersiowych, w górę i dookoła łuku aorty. Ponadto jej prawe płuco miało tylko dwa płaty zamiast standardowej trójki, podczas gdy prawy przedsionek serca był dwukrotnie większy niż normalny.

– Mutacje w situs inversus z lewokardią występują wcześnie, prawdopodobnie od 30 do 45 dnia ciąży. Nikt nie wie dlaczego. Choroba występuje tylko u 1 na 22 tys. dzieci i jest niezmiennie związana z ciężką wrodzoną wadą serca. Z powodu wad serca tylko 5% do 13% żyje po 5. roku życia – wyjaśnił Walker

Jak ocenia badacz, „to prawie na pewno czynnik, który najbardziej przyczynił się do jej długiego życia”. Sprawił również, że Bentley ze swoimi niezwykle rzadkimi nieprawidłowościami anatomicznymi jest 1 przypadkiem na 50 milionów.

kup artykuly platne