Wojsko irackie zajęło Al-Kaim

 

Irackie siły rządowe wkroczyły do miasta Al-Kaim na zachodzie Iraku, na granicy z Syrią. To jeden z ostatnich bastionów Państwa Islamskiego (IS) w tym kraju – poinformowały w piątek źródła wojskowe.

Jak podała agencja Reutera, w wojskowej operacji odbijania miasta z rąk dżihadystów obok regularnych oddziałów irackiej armii uczestniczą elitarne jednostki antyterrorystyczne, sunnickie milicje plemienne oraz wspierane przez Iran szyickie Oddziały Mobilizacji Ludowej (PMF).

"Bojownicy IS musza wybrać między śmiercią a poddaniem się" – zapowiedział w zeszłym tygodniu premier Iraku Hajdar al-Abadi, ogłaszając ofensywę sił rządowych na ziemie kontrolowane przez IS na zachodzie kraju.

Po odbiciu z rąk IS dystryktu Hawidża w prowincji Kirkuk zachodnia część prowincji Al-Anbar z miastami Rawa i Al-Kaim nad Eufratem, to ostatnie tereny znajdujące się jeszcze w rękach dżihadystów w Iraku.

Jak poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, w nocy z czwartku na piątek jednostki armii syryjskiej (SAA) przejęły całkowitą kontrolę nad miastem Dajr az-Zaur na wschodzie kraju. Zdobycie miasta potwierdził w piątek rząd w Damaszku.

Granicząca z Irakiem prowincja Dajr az-Zaur uważana jest za ostatni znaczący bastion IS w Syrii.

Żródło: