Koordynator europejskich zamachów i rzecznik ISIS zginął w Syrii

O śmierci Abu Mohammeda al-Adnaniego poinformowali wczoraj przedstawiciele Państwa Islamskiego. Dżihadysta, będący „medialną twarzą ISIS”, zginął w prowincji Aleppo, gdzie organizował działania obronne, mające na celu odparcie ofensywy sił rządowych.

Al-Adnani i piątka jego ochroniarzy zginęli w wyniku ataku amerykańskich dronów w pobliżu miasta Al-Bab. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych potwierdził, że taki nalot został przeprowadzony. Nie podano jednak, czy to właśnie al-Adnani i jego ludzie stanowili cel. Nie jest to jednak wykluczone.

– Adnani był głównym głosem nawołującym do przemocy przeciwko mieszkańcom Zachodu. On stał za większością gróźb kierowanych w naszą stronę – określał rzecznika IS Laith al-Khouri z organizacji bezpieczeństwa Flashpoint Intelligence. – Był podziwiany i gloryfikowany przez dżihadystów z całego świata, to głównie on zachęcał ich do walki.

37-letni Abu Mohammed al-Adnani pełnił funkcje rzecznika Państwa Islamskiego. To on występował w internecie, nawoływał do dżihadu i groził zamachami. Ponadto osobiście koordynował ataki terrorystyczne na terenie Europy.

Al-Adnani należał do grona najbardziej doświadczonych liderów ISIS. Za pojmanie go lub zabicie USA już dawno wyznaczyły nagrodę wysokości 5 milionów dolarów.