Czas na bezinteresowną gościnę?

 

Papież Franciszek apeluje o bezinteresowne udzielanie gościny imigrantom. Jak przekonuje w wywiadzie dla włoskiej gazety L'Eco di Bergamo, zmiana logiki rządzenia rządów na całym świecie jest ważnym zadaniem Kościoła.

Sytuacja międzynarodowa jest złożona, wiadomo. Ale ja w każdym razie jestem przekonany, że mury wznoszone są ze strachu, by nie widzieć cierpienia brata, co może zakłócić spokój; budowane są, by chronić to, co powinno być wspólne – powiedział papież Franciszek o postawach przyjmowanych w odniesieniu do imigrantów. – Wnoszenie muru to zamykanie serca, zapieczętowanie go niczym grób. To nie jest kwestia hojności czy solidarności. Trzeba wykonać dużo pracy, stworzyć nową kulturę, nową mentalność, edukować nowe pokolenia i myśleć o nas jako jednej rodzinie ludzkiej, wspólnocie bez granic – dodał.

Papież wypowiedział się też o zrównywaniu islamu z terroryzmem.

– Ta kwestia jest na ustach wielu. Ale to kłamstwo i głupota. Kościół ma służyć człowiekowi jako takiemu, a nie tylko katolikom. Ma bronić przede wszystkim i wszędzie praw człowieka, a nie tylko Kościoła katolickiego – powiedział. – Prawdziwym zadaniem Kościoła nie jest doprowadzanie do zmiany rządów, ale sprawianie, by logika Ewangelii weszła do myśli i gestów rządzących – dodał.

Źródło: