Mocne porównanie do zbrodni nazistowskich

 

Papież Franciszek, przemawiając w sobotę do delegacji Włoskiego Stowarzyszenia Rodzinnego w Rzymie. porównał aborcję przeprowadzaną w celu uniknięcia wad wrodzonych do ideologii nazistowskiej, która próbowała stworzyć czystą rasę. Powtórzył również, że w wierze rzymskokatolickiej rodzina składa się z mężczyzny i kobiety.

– Słyszałem, że to modne, a przynajmniej zwyczajne, że gdy w pierwszych miesiącach ciąży przeprowadzają badania, aby zobaczyć, czy dziecko jest zdrowe lub nie, pierwsza propozycja to: usuńmy to – mówił papież Franciszek. – Mówię to z bólem. W zeszłym wieku cały świat był zgorszony tym, co zrobili naziści, aby oczyścić rasę, dzisiaj robimy to samo, ale w białych rękawiczkach – dodał.

Nazistowska pogoń za czystą rasą, która pozwalała na rodzenie tylko zdrowych dzieci, była znana jako nazistowska eugenika. W jej ramach przeprowadzano aborcję i sterylizację osób chorych fizycznie i psychicznie.

Oprócz spostrzeżeń na temat aborcji i badań płodu, papież Franciszek wyjaśnił też, jaka – według niego – powinna być definicja rodziny.

– Dziś trudno to powiedzieć, mówimy o różnych typach rodzin. To prawda, że słowo „rodzina” jest wieloznacznym słowem, ponieważ mówimy o rodzinie gwiazd, rodzinie drzew, rodzinie zwierząt, ale ludzka rodzina zbudowana na obrazie Boga jest jedna jedyna. Powstaje wtedy, gdy mężczyzna i kobieta kochają się i zjednoczą się w małżeństwie. Wówczas są obrazem Boga, nawet jeśli nie wierzą  – mówił papież.


Jego komentarz to reakcja na głosowanie za projektem ustawy legalizującej aborcję już w 14. tygodniu ciąży, które miało miejsce w ojczystym kraju papieża, Argentynie. Słowa papieża Franciszka są tym bardziej znamienne przed wyjazdem do Irlandii na Światowe Spotkanie Rodzin w sierpniu.