Obchody 500-lecia reformacji

Dziś rano papież Franciszek wyruszył z dwudniową wizytą do Szwecji. Celem pielgrzymki mają być wspólne luterańsko-katolickie obchody 500-lecia reformacji. Podróż ma wymiar historyczny. Ekumeniczne obchody organizowane są bowiem po raz pierwszy.

Na lotnisku Ojca Świętego przywita premier Stefan Loefven. Papież Franciszek odwiedzi Lund i Malmoe na południu Szwecji. W pierwszym z miast spotka się z Karolem XVI Gustawem i królową Sylwią, a także weźmie udział w modlitwie w romańskiej katedrze powstałej w XII wieku. Następnie uroczystości będą kontynuowane w Malmoe. Tutaj planowana jest również msza dla szwedzkich katolików. Zaproszenie na nią otrzymali również przedstawiciele szwedzkiej i duńskiej Polonii.

– Oczekuję, że uda mi się zrobić krok, który nas zbliży, że będę bliższy moim braciom i siostrom mieszkającym w Szwecji. Zachęcam katolików i luteranów, by wędrowali razem i nie zamykali się w sztywnych perspektywach, ponieważ nie ma w nich możliwości reformy – powiedział przed podróżą Franciszek w wywiadzie dla jezuickiego pisma „Civilta Cattolica”.

Wyjazd do Szwecji to 17. zagraniczna wizyta Ojca Świętego.