To efekt skandalu w Chile

 

Zakończyło się trwające 3 dni spotkanie z biskupami z Chile, które zwołał papież Franciszek w Watykanie w związku ze skandalem po ujawnieniu przypadków pedofilii. Jego efektem jest przekonanie, że przywrócenie sprawiedliwości wymaga zmian.

– W świetle tych bolesnych wydarzeń dotyczących wykorzystywania nieletnich, władzy i sumienia zgłębiliśmy powagę sytuacji i tragiczne konsekwencje, jakie miały one szczególnie dla ofiar – skomentował spotkanie papież Franciszek.

Jednocześnie podziękował biskupom z Chile za „pełną gotowość, jaką okazał każdy z nich, by przystąpić do współpracy na rzecz zmian i rozwiązań, które musimy wprowadzić w krótkiej, średniej i dalekiej perspektywie, by przywrócić sprawiedliwość i jedność kościelną”.

Papież Franciszek zwrócił również uwagę na szczerość rozmów, które toczyły się w Watykanie.

– Mogliśmy szczerze omówić poważne wydarzenia, które zniszczyły jedność kościelną i osłabiły pracę Kościoła w Chile w ostatnich latach – mówił papież.

Choć zapowiedzi zmian padły, wciąż nie wiadomo, jakie konkretne rozwiązania przyjęto do realizacji wobec biskupów z Chile.

Źródło: