Polsko-Wietnamskie Forum Gospodarcze

 

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczęli w poniedziałek czterodniową wizytę oficjalną wizytę w Wietnamie. Duda spotka się m.in. z prezydentem Tran Dai Quangiem i premierem Nguyen Xuan Phucem. Wizycie towarzyszy misja gospodarcza.

Andrzej Duda mówił w niedzielę w TVN24, że promowanie polskich przedsiębiorców, wspieranie ich dążeń eksportowych i ekspansji za granicę to jeden ważnych z elementów jego działalności prezydenckiej.

Pytany, czy przez dwa lata jego prezydentury ta gospodarcza dyplomacja dała efekty, prezydent wskazał na swoje wizyty w Etiopii, Chinach i w Kazachstanie. „Proszę zapytać prezesa firmy Ursus (Ursus ma montownię ciągników m.in. w Etiopii – PAP), proszę zapytać pana prezesa firmy Selena w Kazachstanie, czy moja dyplomacja gospodarcza dała efekt” – powiedział.

Zaznaczył, że podczas swoich wizyt i rozmów z prezydentami stara się „przecierać różnego rodzaju szlaki, likwidować różnego rodzaju bariery”. „Nie boję się promować polskiego biznesu. Uważam, że jest to mój obowiązek jako prezydenta i dlatego polscy biznesmeni byli ze mną w Kazachstanie, w Chinach, w Etiopii. W Etiopii odwiedzałem zakłady, w których montowane są traktory Ursus, polskie traktory i gdzie kwitnie współpraca gospodarcza pomiędzy tą firmą a największą firmą, jaka działa w Etiopii” – powiedział prezydent.

Zaznaczył, że do Wietnamu leci z nim „cały szereg ministrów rządu, leci też delegacja 65 polskich biznesmenów”, którzy wezmą udział w Polsko-Wietnamskim Forum Gospodarczym w Ho Chi Minh.

„Będziemy otwierali przedstawicielstwo PAIH w Ho Chi Minhie. Będę miał spotkania polityczne, z prezydentem Quangiem z premierem Phucem. Tych spotkań politycznych będzie tam bardzo wiele, będą zawierane umowy międzyrządowe, będzie finalizowana kwestia pożyczki, której Polska udziela Wietnamowi po to właśnie, żeby Wietnam kupował dobra w Polsce. Będą w związku z tym także zawierane umowy gospodarcze, między innymi przez firmę WISS, czyli Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych” – powiedział prezydent.

„Jest naprawdę bardzo duże rzeczy, które można osiągnąć" podkreślił prezydent. Zaznaczył, że Wietnam jest rozwijającym się rynkiem, jest jednym z pięciu państw, które MSZ polski wskazał jako jedno z najbardziej perspektywicznych, jeżeli chodzi o ekspansję biznesową z Polski.

Prezydent przyleciał do Hanoi w poniedziałek po południu czasu miejscowego. Wieczorem Duda spotka się z wietnamskimi absolwentami polskich uczelni oraz z przedstawicielami Towarzystwa Przyjaźni Wietnamsko-Polskiej; wręczy też odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla rozwoju dwustronnych relacji.

Na wtorek zaplanowano spotkania z przedstawicielami władz Wietnamu. Po rozmowie prezydentów odbędą się rozmowy plenarne delegacji, po których w obecności obu głów państw zostaną podpisane umowy międzyrządowe, m.in. porozumienie między Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP a Ministerstwem Edukacji i Kształcenia Socjalistycznej Republiki Wietnamu. Porozumienie w imieniu polskiego rządu podpisze minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

W trakcie wizyty podpisane zostaną także umowy o współpracy gospodarczej, w tym umowa między rządem RP a rządem Socjalistycznej Republiki Wietnamu o współpracy finansowej. Polska zgodziła się udzielić Wietnamowi 250 mln USD pożyczki, która ma zostać przeznaczona na zakup produktów wskazanych przez stronę wietnamską u polskich producentów. Zostaną podpisane również umowy biznesowe.

Również we wtorek prezydent Duda spotka się z sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Wietnamu Nguyen Phu Trongiem, a następnie z premierem Nguyen Xuan Phucem.

W środę w siedzibie Zgromadzenia Narodowego prezydent weźmie udział w spotkaniu z polskimi i wietnamskimi parlamentarzystami.

W czwartek w Ho Chi Minhie Andrzej Duda otworzy Polsko-Wietnamskie Forum Gospodarcze. Wizycie prezydenta w Wietnamie towarzyszy misja gospodarcza 65 polskich przedsiębiorców, którzy również wezmą udział w forum gospodarczym, a także w spotkaniach biznesowych z wietnamskimi partnerami.

Następnie Andrzej Duda weźmie udział w uroczystym otwarciu Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Ho Chi Minh. Zadaniem Biura jest wspieranie ekspansji polskich firm m.in. poprzez organizowanie misji gospodarczych oraz tworzenie kampanii promocyjnych i medialnych.

Na zakończenie wizyty prezydent spotka się z przewodniczącym Komitetu Ludowego Miasta Ho Chi Minh, Nguyen Thanh Phongiem.

Źródło: Z Hanoi Marzena Kozłowska