Cyberatak na El Pais

 

Cyberatak typu DDoS sparaliżował w czwartek nad ranem portal internetowy hiszpańskiego dziennika "El Pais". Podejrzewa się, że przeprowadzili go hakerzy z grupy Anonymous, którzy zapowiedzieli ostatnio akcje poparcia niepodległości Katalonii.

Portal "El Pais" był niedostępny od 1.30 do 4 nad ranem. Dzień wcześniej hakerzy próbowali zaatakować stronę internetową hiszpańskiego dworu królewskiego.

Szef rządu Katalonii Carles Puigdemont zwołał na czwartek po południu plenarne posiedzenie katalońskiego parlamentu, by sporządzić projekt oficjalnej odpowiedzi na plan rządu Hiszpanii, który zapowiedział uruchomienie art. 155 hiszpańskiej konstytucji w odpowiedzi na uznane za nielegalne katalońskie referendum niepodległościowe. Na mocy tego artykułu Madryt chce wprowadzić w Katalonii bezpośrednie rządy, pozbawiając region autonomii.

Ataki typu DDoS (Distributed Denial of Service – rozproszona odmowa usługi) polegają na zmasowanym wysyłaniu żądań połączenia do serwerów, czego wynikiem jest ich przeciążenie.

Źródło: