Wspólne wartości USA i UE

 

Stany Zjednoczone są przywiązane do partnerstwa z UE – zapewniał we wtorek w Brukseli sekretarz stanu USA Rex Tillerson, wskazując na wspólne wartości jakie podzielają partnerzy po obu stronach Atlantyku.

Tillerson, o którego rychłej dymisji spekulują amerykańskie media, spotyka się z ministrami spraw zagranicznych państw UE. Choć obie strony starają się wskazywać na wspólne cele takie jak walka z terroryzmem, czy zapewnianie pokoju, to różnice w polityce zagranicznej UE i USA po objęciu władzy przez Donalda Trumpa są coraz bardziej widoczne.

Sekretarz stanu USA zapewniał na konferencji prasowej z szefową unijnej dyplomacji Federicą Moherini, że Stany Zjednoczone pozostają sojusznikiem Europy. "Spotkanie takie jak to pomiędzy wysoką przedstawiciel (UE) i mną kolejny raz pokazuje, że Stany Zjednoczone są mocno przywiązane do europejskich sojuszników, a także ważną rolę jaką europejscy sojusznicy odgrywają w realizowaniu naszych celów dotyczących bezpieczeństwa" – podkreślał.

"Partnerstwo pomiędzy UE i Stanami Zjednoczonymi jest długotrwałe. Opiera się na wspólnych wartościach, wspólnych celach dotyczących bezpieczeństwa i dobrobytu po obu stronach Atlantyku. Pozostaniemy do tego przywiązani" – dodał Tillerson.

Źródło: