Promocja kraju na Expo 2017

Do końca sierpnia Pawilon Polski na Expo 2017 w Astanie - jak podała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która odpowiada tam za promocję gospodarczą - odwiedziło ok. 260 tys. gości z całego świata. Do końca wystawy liczba ta ma wzrosnąć do 300 tysięcy.

Międzynarodowa Wystawa Expo 2017 w stolicy Kazachstanu, która rozpoczęła się 10 czerwca, dobiega końca. Jej tematem jest "Energia przyszłości", czyli dostępność i rozwój zielonej energii, dlatego też Polska przedstawia na niej m.in. czyste technologie węglowe i bogactwo przyrodnicze polskich lasów. Wystawę odwiedzi w czwartek prezydent Andrzej Duda, który będzie tam gospodarzem Narodowego Dnia Polskiego. Towarzyszyć mu będzie premier Kazachstanu Bakytżan Sagintajew.

Pawilon Polski, który prezydent odwiedzi z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, jest wizytówką polskiego uczestnictwa w Expo 2017 w Astanie. Na dwóch kondygnacjach tworzy go pięć stref, m.in. "Technologie", "Las", "Regiony", gdzie Polska przedstawia technologie związane z energetyką.

 

Na przykład w strefie "Technologie" zwiedzający mogą zapoznać się z polskimi czystymi technologiami węglowymi dotyczącymi m.in. zgazowywania węgla, tzw. błękitnego węgla oraz spalania biomasy. W strefie "Las" prezentowane jest piękno i bogactwo przyrodnicze polskich lasów oraz ich rola w pochłanianiu dwutlenku węgla, a zwiedzający mogą posłuchać głosów leśnych zwierząt. "Regiony" z kolei promują polskie województwa, ukazując ich potencjał gospodarczy i dorobek kulturalny.

Do 30 sierpnia Pawilon Polski na Expo 2017 odwiedziło 257 860 osób.

"Co prawda Pawilon Polski nie mieści się w pierwszej dziesiątce pawilonów o największej liczbie zwiedzających, bo do niej należą pawilony krajów egzotycznych dla Kazachów, takich jak np. Egipt, Tajlandia, Turcja, czy też sąsiadów Kazachstanu jak Uzbekistan lub Rosja, to jednak można powiedzieć, że Pawilon Polski odwiedził mniej więcej co dwunasty zwiedzający wystawę Expo" – powiedziała PAP wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Nina Dobrzyńska.

"Oglądalność Pawilonu Polski rosła. O ile w czerwcu średnio dziennie odwiedzało go ok. 2 tysięcy osób, to już w sierpniu średnia ta wynosiła ok. 3,7 tysiąca osób" – dodała.

Podczas zwiedzania wystawy na Expo 2017 prezydent Duda z małżonką i premierem Kazachstanu obejrzą także Pawilon Najlepszych Praktyk Energetycznych, gdzie prezentowane są 23 najwartościowsze projekty energetyczne z 13 państw.

 

"Międzynarodowe jury spośród setek nadesłanych projektów z całego świata wybrało te, które uznało za najciekawsze w sensie technologicznym. I możemy być dumni, że wśród tych 13 krajów znalazła się Polska, która zaprezentowała projekt Politechniki Warszawskiej, system SILO dotyczący optymalizacji procesu spalania w kotłach energetycznych, w których spala się węgiel" – mówił PAP komisarz generalny Sekcji Polskiej Expo Astana 2017 Andrzej Stefański.

Komisarz przypomniał też, że jednym z celów polskiego udziału w wystawie jest promocja kandydatury Polski do organizacji Expo w 2022 roku w Łodzi. Wystawa będzie poświęcona odnowie miejskiej. Decyzje o przyznaniu prawa do organizacji wystawy podjęta zostanie w listopadzie br. Jednym z elementów promocji Łodzi jest restauracja, znajdująca się przy w Pawilonie Polski w Astanie, gdzie goście mogą spróbować polskich specjalności kulinarnych.

Expo to wystawa organizowana cyklicznie, prezentująca cywilizacyjny i techniczny dorobek świata. Mianem Expo określa się dwa rodzaje wystaw. Co pięć lat organizowane jest World Expo. Z kolei wystawy tematyczne, tzw. małe Expo - International Expo, organizowane są pomiędzy wystawami światowymi. Trwają maksymalnie trzy miesiące i mają tematykę zawężoną do jednego konkretnego problemu.

Źródło: Z Astany Norbert Nowotnik