„El Chapo” usłyszał wyrok sądu

 

Legendarny, pierwszy boss mafii Sinaloa – Joaquin Guzman „El Chapo” po kilkunastu latach ucieczki i ekstradycji do USA usłyszał wyrok sądu. Najbardziej znany szef meksykańskiego kartelu narkotykowego został przez ławników sądu federalnego w Brooklynie uznany za winnego i skazany przez amerykański sąd za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą po 11-tygodniowym procesie.

– „El Chapo” to pierwszy boss meksykańskiego kartelu narkotykowego, który nie przyznał się do winy i rzeczywiście stanął przed amerykańskim sądem. 61-latek był ścigany od 2006 roku, nie tylko przez meksykańskie władze. W czasie, gdy kontrolował zorganizowaną grupę przestępczą Sinaloa, z jej rąk zginęły tysiące ludzi. W procesie zeznawało ponad 50 świadków. Przesłuchania zapewniły wiedzę na temat mechanizmów powstawania i kierowania kartelem narkotykowym. „El Chapo” przez lata zgromadził majątek wart miliardy dolarów. Dwukrotnie uciekał też z meksykańskich więzień. W trakcie procesu były ochroniarz narkotykowego bossa zeznał, że Guzman sam torturował swoje ofiary – podsumowuje proces agencja Reutera.

Amerykańscy prokuratorzy udowodnili „El Chapo” międzynarodowy przemyt kokainy, heroiny, metamfetaminy i marihuany do USA przez ponad 20 lat, liczne zabójstwa i ich zlecanie, kierowanie gangiem, pranie pieniędzy oraz spisek w celu zamordowania rywali z innych karteli narkotykowych w Meksyku. Ława przysięgłych uznała go za winnego wszystkich 10 stawianych mu zarzutów, za które grozi mu kara dożywotniego więzienia.

kup artykuly platne