Papież wyrusza do Kolumbii

 

W środę papież Franciszek wyrusza w podróż do Kolumbii, której celem jest wsparcie procesu pokojowego po 50 latach wojny domowej. Wizyta przypada w delikatnej fazie realizacji porozumienia władz z partyzantką, Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii (FARC).

Do kraju, w którym trwający przez dekady konflikt pochłonął kilkaset tysięcy ofiar, papież przybędzie jako posłaniec pokoju i misjonarz pojednania – podkreśliło Radio Watykańskie. Zauważyło też, że znaczenie tej pielgrzymki w symboliczny opisuje jej motto: „Zróbmy pierwszy krok”. Logo wizyty ukazuje papieża robiącego krok naprzód.

Franciszek jedzie na zaproszenie prezydenta Kolumbii Juana Manuela Santosa i biskupów tego kraju.

W czasie tej 20. zagranicznej podróży Franciszek odwiedzi cztery miasta, a każdy etap pielgrzymki poświęcony będzie osobnemu tematowi: pokojowi i krzewieniu życia, pojednaniu, życiu chrześcijańskiemu, obronie godności i prawom człowieka.

To będzie trzecia podróż papieża do Ameryki Południowej, po wizycie w Brazylii na Światowych Dniach młodzieży i pielgrzymce do Ekwadoru, Boliwii i Paragwaju. Do Kolumbii powróci po 6 latach. Był tam dwa lata przed swym wyborem.

Wizyta będzie zwieńczeniem starań papieża na rzecz wewnętrznego pokoju w Kolumbii. W grudniu zeszłego roku przyjął na audiencji w Watykanie prezydenta Santosa kilka dni po tym, gdy odebrał on Pokojową Nagrodę Nobla za zawarcie porozumienia z lewacką partyzantką FARC. Na audiencji obecny był także lider kolumbijskiej opozycji, były prezydent Alvaro Uribe, co uznano wtedy za wyjątkowe wydarzenie i pełen determinacji gest papieża na rzecz pokoju.

Porozumienie zostało odrzucone w referendum w październiku niewielką przewagą głosów, a jego przeciwnikiem był właśnie Uribe. Nowe porozumienie z FARC zostało podpisane w listopadzie.

Papież podjął w ten sposób próbę pogodzenia politycznych antagonistów i przekonania Uribe do poparcia nowej ugody. Santos zaś podczas audiencji przekonywał Franciszka, by przyjechał do Kolumbii, argumentując, że taka wizyta wzmocniłaby zabiegi o pokój.

Kościół od lat włącza się w dialog pokojowy w Kolumbii. Podjął się mediacji między partyzantką a rządem. Otacza też opieką rodziny ofiar.

Jak zauważono, nie ma ani jednego Kolumbijczyka, który w bezpośredni sposób nie zostałby dotknięty tragedią wojny domowej trwającej ponad pół wieku.

Papież odleci do stolicy Kolumbii, Bogoty w środę przed południem.

W czwartek Franciszek spotka się z przedstawicielami władz kraju, do których wygłosi przemówienie i złoży kurtuazyjną wizytę prezydentowi Juanowi Manuelowi Santosowi.

Odwiedzi stołeczną katedrę, a także spotka się z kierownictwem konferencji episkopatów Ameryki Łacińskiej. Na zakończenie dnia papież odprawi mszę w parku Simona Bolivara.

W piątek Franciszek uda się do miasta Villavicencio, gdzie odprawi mszę na terenie bazy lotniczej. Oczekuje się tam przybycia około pół miliona wiernych

Następnie w miejscowym parku odbędzie się z udziałem papieża wielkie spotkanie modlitewne w intencji pojednania narodowego. Miasto to, przypomina się, szczególnie ucierpiało w wyniku wojny domowej.

W sobotę Franciszek będzie w mieście Medellin, znanym z ponurej kroniki kryminalnej z powodu działalności okrutnego kartelu narkotykowego.

Odprawi tam mszę na lotnisku. Odwiedzi ośrodek charytatywny świętego Józefa i spotka się z duchowieństwem.

W niedzielę papież poleci do miasta Cartagena. Poświęci tam kamień węgielny domu dla bezdomnych. Z wiernymi spotka się na południowej modlitwie Anioł Pański.

Papież – jezuita odwiedzi też sanktuarium świętego Piotra Klawera (1580-1654), hiszpańskiego jezuity, misjonarza i opiekuna niewolników.

W porcie Contecar Franciszek odprawi mszę. Z Cartageny odleci do Rzymu, gdzie przybędzie w poniedziałek około południa.

Papieskiej wizycie towarzyszyć będą wyjątkowe, jak się podkreśla, środki bezpieczeństwa. W stan gotowości postawiono ponad 14 tysięcy policjantów i 3600 żołnierzy.

Komentatorzy podkreślają, że historyczna wizyta pierwszego papieża z Ameryki Południowej w Kolumbii zbiega się w czasie przemianą, jaką przechodzi była już partyzantka FARC, która złożyła broń i chce stać się siłą polityczną.

To będzie bardzo trudna podróż – zauważają watykaniści. Papież wygłosi 12 przemówień.

Jak zauważono w Watykanie, w czasie papieskiej wizyty w Kolumbii oczekuje się obecności wielu biskupów z pogrążonej w głębokim kryzysie politycznym Wenezueli.

Źródło: Z Rzymu Sylwia Wysocka