W sieci rozwija się zapomniana sztuka walki

 

Dambe to tradycyjna sztuka walki, w której przez 3 rundy zawodnicy boksują z jedną ograniczoną ręką. Mocniejsza ręka, nazywana włócznią, jest tradycyjnie wiązana bawełną i sznurkiem, podczas gdy druga ręka chroni przed uderzeniami przeciwnika. Jak przekonuje utalentowany nigeryjski fotograf August Udoh, teraz ta zapomniana forma walki rozwija się w sieci. Dlatego artysta na zdjęciach próbował uchwycił historie osób walczących, wywodzących się najczęśniej z marginesu społecznego.

– Można powiedzieć, że obecnie ten klub sztuk walki jest podziemny, bo o jego istnieniu można dowiedzieć się tylko dzięki ustnym przekazom. Miałem strażnika z północy, który mówił o tym i pokazał mi wideo opublikowane online. Wtedy pomyślałem, że to prawda – istnieje podziemny klub walki, o którym wielu ludzi w Nigerii nie wie. Zawodnicy to zwykli robotnicy. Mają normalną pracę, niektórzy to kierowcy ciężarówek, inni mechanicy, ale przestoje w pracy spędzają na rywalizacji w sportach walki – wyjaśnia Udoh w CNN.

Historia dambe wywodzi się z ludu Hausa w północnej Nigerii i – jak się uważa – jej powstanie datuje się wieki wstecz. Na początku rywalizowali w ten sposób miejscowi rzeźnicy. Ich ręka wiązana była tkaniną zanurzoną w żywicy i pokrytą kawałkami szkła, jednak zostało to zakazane. W niektórych obszarach wprowadzono rękawice bokserskie, aby sport był bezpieczniejszy. Jednak ze względu na zadawane obrażenia wielu nadal uważa sport za brutalny.

Obecnie od dawna zapomniana tradycyjna sztuka walki sport zyskuje na popularności dzięki dedykowanym kanałom na YouTube, takim jak Dambe Warriors, który wystartował w zeszłym roku i zgromadził ponad 57 000 subskrybentów i 15 milionów wyświetleń.

kup artykuly platne