Rozpocznie swoją dwuletnią kadencję 1 stycznia 2018 r.

   • Polska została po raz szósty wybrana na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ
  • Zdaniem szefa resortu spraw zagranicznych wybór ten jest zwycięstwem polskiej dyplomacji
  • Członkostwo zostanie wykorzystane do zwrócenia uwagi na problemy globalne 

– Jesteśmy państwem, które od lat przyczynia się do stabilności międzynarodowej – podkreślił minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, podsumowując wybór naszego kraju na niestałego członka do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

W piątek Polska została po raz szósty wybrana na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ, grona państw, które podejmuje najważniejsze decyzje w zakresie pokoju i bezpieczeństwa na świecie.

Podczas głosowania w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku kandydaturę Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ poparło 190 państw. Jak poinformowano w komunikacie MSZ, w czasie kampanii na rzecz niestałego członkostwa w RB ONZ Polska promowała się jako państwo wierne uniwersalnym wartościom, takim jak wolność, przestrzeganie prawa międzynarodowego i poszanowanie praw człowieka.–Tłumaczyliśmy, że jesteśmy państwem, które od lat przyczynia się do stabilności międzynarodowej. Nie jesteśmy tylko konsumentem, ale też dostarczycielem bezpieczeństwa (…) Chcemy m.in. angażować się w rozwiązywanie problemów kontynentu afrykańskiego. Oczywiście pozostaniemy także aktywni w sprawach związanych z naszym bezpośrednim sąsiedztwem, w szczególności z sytuacją na Ukrainie – powiedział szef MSZ cytowany w komunikacie.

Dodał, że Polska swoje członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa chce wykorzystać do zwrócenia uwagi społeczności międzynarodowej na problemy o charakterze globalnym, które uznaje za najbardziej istotne dla zapewnienia międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

– Mam tu na myśli szczególnie terroryzm, zbrodnie przeciwko ludzkości oraz nieprzestrzeganie podstawowych zasad prawa międzynarodowego – zaznaczył Waszczykowski.

Zdaniem ministra wybór Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ jest zwycięstwem polskiej dyplomacji i ważnym sukcesem w polityce zagranicznej.

– To zwieńczenie kilkuletnich starań polskiego rządu (…) potwierdzenie, że podmiotowa polityka zagraniczna przynosi sukcesy. Zaczynamy działać globalnie, nie boimy się poważnych wyzwań – zaznaczył.Polska rozpocznie swoją dwuletnią kadencję 1 stycznia 2018 r. Razem z Polską do Rady Bezpieczeństwa ONZ na kadencję 2018–2019 wybrane zostały Kuwejt, Gwinea Równikowa, Peru i Wybrzeże Kości Słoniowej. W wyborach uzupełniających do grupy Europy Zachodniej wybrana została Holandia, która zastąpi Włochy i będzie sprawować mandat niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w 2018 r.

Źródło: Kurier PAP – www.kurier.pap.pl