Drób oraz ikra pstrąga i łososia z Polski wkrótce trafią do Chin

 

Na mocy umów, podpisanych z chińskim ministrem generalnej administracji celnej (GACC) Ni Yufeng, mrożony polski drób oraz ikry pstrąga i łososia trafią na chiński rynek.

– Dzisiejsze rozmowy i podpisanie dokumentów wieńczy dzieło wielu osób, które pracowały nad przygotowaniem dokumentów, które w sposób praktyczny umożliwią rozpoczęcie eksportu polskich produktów do Chin – powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. – Dziękuję panu ministrowi za duże tempo pracy nad tym dokumentem, co dobrze rokuje na przyszłość. Na naszych oczach realizuje się integracja wielu krajów, dzięki idei jednego pasa, jednego szlaku – dodał.

Jak mówił minister rolnictwa, dobre relacje polityczne między Polską i Chińską Republika Ludową, które zostały podkreślone na najwyższym szczeblu w czasie wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga w Polsce i prezydenta RP Andrzeja Dudy w Chinach, premierów i wielu ministrów przekładają się z poziomu politycznego na współpracę gospodarczą.

Oprócz podpisania dwóch umów o otwarciu rynku chińskiego dla mrożonego polskiego drobiu oraz dla eksportu ikry pstrąga i łososia, uzgodnienia dotyczyły także eksportu koni rekreacyjnych. Chiny są również zainteresowane importem wołowiny, miodu, produktów mlecznych z przeznaczeniem na pasze – poinformował minister Ardanowski.

– Podpisanie tego protokołu, to kropka nad i, to milowy krok dla polskiego drobiarstwa – ocenił dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa Łukasz Dominiak. – Zainteresowanie eksportem polskich produktów do Chin jest bardzo duże – dodał.

Źródło: