Festiwal Polskie Kręgi Sztuki w Chinach

 

Wspólny występ polskiego pianisty Grzegorza Niemczuka i chińskiego skrzypka Chena Xi w Filharmonii Pekińskiej zwieńczył w środę tegoroczną edycję festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach – poinformował PAP dyrektor festiwalu Wojciech Majewski.

"Wymagająca publiczność w Filharmonii Pekińskiej była zadowolona" – ocenił po koncercie Majewski, dodając, że obaj muzycy mają wspólne plany na przyszłość. Będzie można dalej budować "polsko-chiński muzyczny most" – powiedział.

Podkreślił, że Niemczuk i Chen to znani na świecie artyści młodego pokolenia. "Pojawiła się chemia i to jest najważniejsze" – podsumował dyrektor festiwalu.

W listopadzie i grudniu w ramach drugiej edycji Polskich Kręgów Sztuki w kilku chińskich miastach odbywały się wystawy polskiego plakatu i fotografii, koncerty polskich muzyków jazzowych i klasycznych oraz projekcje filmów wybitnych polskich reżyserów.

Nowością i dodatkową atrakcją były w tym roku prezentacje i wykłady przedstawicieli polskiej branży gier wideo, która upatruje szanse na zwiększenie swojej obecności w Chinach – największym rynku gier wideo na świecie.

Majewski ocenił, że festiwal zaowocuje przede wszystkim kontaktami artystycznymi, i podkreślił, że wzbudził on zainteresowanie chińskich mediów. O wydarzeniach informowały m.in. państwowa telewizja CCTV oraz chińskie portale internetowe.

Dyrektor festiwalu dodał, że strona chińska była pod wrażeniem wysokiej wartości artystycznej tegorocznego programu i wyrażała zainteresowanie wspólnymi projektami artystycznymi w przyszłości.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Kręgi Sztuki. Według strony internetowej festiwalu patronat honorowy nad nim objęły polsko-chińska grupa parlamentarna Sejmu RP, marszałek Senatu, MSZ oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: Z Kantonu Andrzej Borowiak