Przywódcy państw UE uzgodnili rozwiązanie

 

Przywódcy państw i rządów krajów UE podczas nocnego maratonu negocjacyjnego w czasie szczytu UE uzgodnili wspólne stanowisko w sprawie imigrantów. Jak ustalono, w państwach UE powstaną centra kontroli migrantów, a poza terytorium krajów UE – ośrodki dla uratowanych ze statków z imigrantami.

W centrach kontroli migrantów w krajach UE od osób potrzebujących pomocy będą oddzielani migranci ekonomiczni, którzy będą odsyłani do krajów pochodzenia. Uchodźcy, będą podlegali relokacji do innych państw, które wyrażą na to zgodę. Nie planuje się wprowadzenia kwot – przyjęcia imigrantów będą odbywały się dobrowolnie. Przyjęto zatem rozwiązanie, którego domagała się Polska i kilka innych krajów UE, m.in. z Grupy Wyszehradzkiej.

– To bardzo dobry kompromis. Osiągnęliśmy to, co zakładaliśmy. Są zapisy na temat relokacji na zasadzie dobrowolności. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni – komentował premier Mateusz Morawiecki.

– Nie jesteśmy wyspą i musimy stawić czoło temu wyzwaniu, dochowując wierności naszym wartościom – ocenił prezydent Francji Emmanuel Macron.

Ponadto na szczycie UE poparto utworzenie regionalnych platform do wyokrętowania w krajach Afryki Północnej dla migrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym. Nad ich koncepcją ma pracować Komisja Europejska i Rada UE.

Źródło: