Mario Centeno zastąpi Jeroena Dijsselbloema

 

Portugalski minister finansów Mario Centeno został w poniedziałek wybrany na nowego szefa eurogrupy. Na tym kluczowym w eurolandzie stanowisku zastąpi Holendra Jeroena Dijsselbloema.


Utrzymania stanowiska szefa eurogrupy w swojej rodzinie politycznej domagali się socjaliści wskazując, że chadekami są szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani oraz szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Centroprawica zrezygnowała z ubiegania się o stanowisko szefa eurogrupy.

Kontrkandydatami Centeno był minister finansów Słowacji Peter Każimir, minister finansów Łotwy Dana Reizniece-Ozola oraz minister finansów Luksemburga Pierre Gramegna. Po pierwszej rundzie wycofała się Łotyszka, po drugiej – Słowak. W finale Portugalczyk, który jest socjalistą, pokonał liberała z Luksemburga.


Przewodniczący eurogrupy poza ustalaniem porządku obrad i kierowaniem spotkaniami ministrów finansów państw strefy euro może też kierować radą zarządzającą Europejskiego Mechanizmu Stabilności, która odgrywa zasadniczą rolę w stabilizowaniu sytuacji finansowej w unii walutowej. Obecnie dostarcza np. środki finansowe dla Grecji w ramach programu pomocowego.


Źródło: