Włosi wspominają szkołę

 

90 procent dorosłych Włochów ma dobre wspomnienia z lat szkoły – wynika z sondażu, przeprowadzonego w związku z rozpoczęciem roku szkolnego w tych dniach. Najmilej wspominają szkołę podstawową.

W sondażu, przeprowadzonym przez Instytut Badań i Analiz Doxa tylko 3,5 procent jego uczestników przyznało, że źle wspomina szkołę podstawową a 4,5 procent niechętnie wraca do czasów gimnazjum i liceum, bądź technikum.

Podkreśla się, że rezultaty te mogą zaskoczyć przede wszystkim obecnych uczniów, którzy w pierwszych dniach szkoły martwią się tym, że znów zaczynają się klasówki, pytania i prace domowe. 70 procent uczniów, jak wynika z innego sondażu, z niepokojem wróciło po wakacjach na lekcje.

Wśród dorosłych największy sentyment wywołuje myśl o szkole podstawowej, którą Włosi wspominają dobrze zarówno ze względu na kolegów z klasy, jak i nauczycieli. Dobrze myśli o tamtych czasach 94 procent młodych Włochów w wieku do 34 lat. W przypadku osób powyżej 55 roku życia jest ich 83 proc.

88 procent ankietowanych Włochów uważa zaś, że zasadniczą rolę w przygotowaniu do dorosłego życia odegrały lata w liceum, bądź technikum. Ponad trzy czwarte wskazuje, że funkcję tę spełniło przede wszystkim gimnazjum.

Z lat szkolnych dorośli mieszkańcy Włoch najlepiej pamiętają, oprócz kolegów i nauczycieli, także stopnie, przede wszystkim te najgorsze. Połowa nadal wspomina niskie oceny z języków obcych i matematyki.

Z Rzymu Sylwia Wysocka