Prezydent Kazachstanu proponuje utworzenie forum

 

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew zaproponował w niedzielę utworzenie forum 15 rozwiniętych gospodarczo krajów należących do OIC (Organizacja Współpracy Islamskiej) na wzór grupy wiodących uprzemysłowionych państw świata G20 .

"Myślę, że musimy utworzyć forum, jak G20, na rzecz naukowego i gospodarczego rozwoju w świecie islamskim. Nauka i technologia są dla nas bardzo ważne" – powiedział Nazarbajew na szczycie OIC na temat nauki i technologii odbywającym się w Astanie.

Przywódca Kazachstanu powiedział również, że państwa muzułmańskie powinny też rozwijać owocną współpracę z krajami Zachodu. "Pozwoli to rozwijać się islamskiemu światu" – zaznaczył.

Uczestnicy szczytu OIC w Astanie rozmawiali m.in. na temat muzułmańskich Rohingjów uciekających przed prześladowaniami z Birmy.

Prezydent Bangladeszu Adbul Hamid wezwał społeczność międzynarodową do wysłania pomocy humanitarnej dla Rohingjów i próby rozwiązania tego kryzysu oraz zatrzymania napływu uchodźców z Birmy do jego kraju.

"Chcę zaapelować do międzynarodowej społeczności, zwłaszcza do OIC, aby pomogła nam rozwiązać ten problem i zapewnić, żeby muzułmanie mogli powrócić do swoich domów z prawami i szansami na bezpieczne życie" – powiedział.

W poniedziałek szczyt OIC w Astanie zajmie się priorytetami, celami i postępem w nauce, technologii i innowacjami w 57 krajach członkowskich tej organizacji.

Źródło: