Spotkanie Bartosza Cichockiego z Jensem Kislingiem

 

– Pozytywnie oceniam dynamikę kontaktów polsko-duńskich, która zwłaszcza w ostatnim czasie uległa znacznej intensyfikacji – powiedział wiceminister Bartosz Cichocki podczas rozmowy z szefem Centrum ds. Europy i Ameryki Północnej w MSZ Królestwa Danii Jensem Kislingiem.

Wiceszef polskiej dyplomacji podkreślił, że Polska i Dania są bliskimi partnerami na forum UE, NATO i w regionie Morza Bałtyckiego. Oba kraje łączy też bliska współpraca oraz zbieżność celów i stanowisk w wielu obszarach polityki europejskiej.

Rozmówcy wyrazili zadowolenie z doskonałej współpracy w kwestiach dotyczących polityki Partnerstwa Wschodniego. W ocenie obu krajów politycznie stabilna, niepodległa Ukraina, z dobrze rozwijającą się gospodarką jest ważnym czynnikiem bezpieczeństwa regionalnego. Zgodzono się, że obecnie najistotniejszą sprawą na agendzie Partnerstwa Wschodniego jest finalizacja przygotowań do Szczytu Partnerstwa Wschodniego.

 

Podczas spotkania poruszono także kwestie polityki bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego. – Z zadowoleniem odnotowuję podobną ocenę obu krajów w kwestii zagrożeń dla bezpieczeństwa energetycznego Europy Środkowo-Wschodniej i stabilności Ukrainy ze strony projektu Nord Stream 2. Oba państwa dostrzegają potrzebę aktywnej postawy Komisji Europejskiej w tej kwestii – podkreślił wiceminister Cichocki. W tym kontekście podziękował za zaangażowanie Danii w intensywny dialog nt. współpracy energetycznej, w tym w zakresie realizacji projektu Baltic Pipe.

Wiceszef polskiej dyplomacji wysoko ocenił również współpracę z Danią w ramach Wielonarodowego Korpusu w Szczecinie, wyrażając nadzieję na jej kontynuację, co pozwoli na dalszy rozwój Korpusu. Rozmowa wiceministrów dotyczyła także relacji Unii Europejskiej z Rosją.

Źródło: