Timmermans o praworządności w Polsce

 

Jak zapowiedział na konferencji w Luksemburgu wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, że kwestię stanu praworządności w Polsce będzie można rozwiązać przez dialog.

– Jestem do dyspozycji polskich władz, by kontynuować ten dialog – zaznaczył po wysłuchaniu Polski w sprawie stanu praworządności. – Polski rząd przedstawił stan gry, nie wskazując, że chciałby wprowadzić dalsze zmiany obok tych zmian, które zostały już przeprowadzone. Nadal istnieje systemowe zagrożenie dla stanu praworządności w Polsce, abyśmy mogli powiedzieć, że zniknęło, potrzebujemy dalszych kroków z polskiej strony – dodał.

Stanowisko Fransa Timmermansa potwierdziła minister spraw zagranicznych Bułgarii Ekaterina Zachariewa, która uznała, że kwestia stanu praworządności w Polsce i dalszych kroków w procedurze art. 7 traktatu UE będzie dyskutowana na następnym spotkaniu Rady UE ds. Ogólnych.

Dla Komisji Europejskiej ważną kwestią jest sprawa sędziów Sądu Najwyższego i ustawy o Sądzie Najwyższym, dlatego o to szczególnie pytano polski rząd podczas wysłuchania.

Komisja Europejska ma zawsze możliwości rozpoczęcia procedury naruszenia prawa, jeśli wierzymy, że doszło do złamania prawa unijnego. W tym konkretnym przypadku nie podjęliśmy żadnych decyzji – dodał.

Źródło: