Żółte kamizelki opanują UE?

 

Jak poinformowała portugalska policja, wszczęto śledztwo przeciw osobom chcącym zorganizować 21 grudnia protest żółtych kamizelek w Portugalii. Dochodzenie jest prowadzone od kilku dni w związku z założoną na Facebooku grupą nawołującą do protestu portugalskich internautów. Jednym z podejmowanych działań miały być blokady na autostradzie A8.

Media donoszą, że grupa planujący protest żółtych kamizelek profil „Narodowa Rewolta” pojawił się na Facebooku w poniedziałek. Do środy udział w manifestacjach zadeklarowało 13 tys. osób, a 44 tys. kolejnych internautów wyrażało zainteresowanie wydarzeniem. Głównym hasłem nawołującym do protestu było: „Zatrzymamy Portugalię!”. Cel to paraliż całego kraju.

– Jesteśmy jednym z państw, które dostaje mniej, a płaci więcej podatków. Są takie kraje, które dostają z UE dwa razy więcej niż my. Dosyć tego! Zatrzymajmy Portugalię! – napisali organizatorzy akcji na Facebooku.

Żądania przedstawione na profilu „Narodowa Rewolta” obejmują obniżenie granicy podatkowej VAT do 17%, likwidacja opłat za autostrady i wstrzymanie podwyżek cen paliw. Blokady i manifestacje w podobnych celach zostały zaplanowane 21 grudnia również w Katalonii w Hiszpanii.

kup artykuly platne