Prawa kobiet a przemoc finansowa

 

Zgodnie z raportem The Economics of Abuse „Kobiety w AIDS”, przemoc domowa w Londynie wzrosła o 63% w ciągu 7 lat. Co gorsza, ponad dwie trzecie osób, które przeżyły przemoc w rodzinie, zgłosiło, że ich partnerzy wykorzystywali pieniądze jako kluczową metodę kontrolowania i niewłaściwego traktowania kobiet.

Prawie połowa kobiet stwierdziła, że nie ma wystarczającej ilości pieniędzy, aby zapłacić za podstawowe artykuły, takie jak jedzenie i rachunki, żyjąc z agresywnym partnerem. Więcej niż 2 na 5 kobiet było zadłużonych, choć musiały wyprowadzić się z domu.

– Nadużycie ekonomiczne jest wyniszczającą formą przemocy, która często ma długotrwałe konsekwencje dla osób, które ją przeżyły – komentuje Sarah Davidge, kierownik ds. badań, oceny i rozwoju oraz współautorka raportu „Kobiety w AIDS”.

Opublikowane w ramach przygotowań do Międzynarodowego Dnia Kobiet, badanie osób, które przeżyły przemoc domową w Anglii, informuje, że brak pieniędzy nakłada bariery na decyzję o opuszczeniu sprawcy, a osoby, które taki stan przeżyły, po ucieczce zmagają się z trudnościami finansowymi lub bezdomnością. Niemal jedna trzecia kobiet, które opuściły swojego agresywnego partnera, musiała skorzystać z kredytu, a wiele z nich – z pomocy członków rodziny lub przyjaciół.

– Kiedy nie masz dostępu do pieniędzy, możesz czuć się całkowicie uwięzionym. Nadużywanie przemocy jest często wykorzystywane przez prześladowców do kontrolowania partnera i powstrzymywania go przed odejściem. Jednak z naszego badania wynika, że kobiety potrzebują zarówno dostępu do zasobów, jak i specjalistycznego wsparcia, aby uniknąć długotrwałego szkodliwego wpływu przemocy domowej– komentuje Davidge.

Źródło: The Guardian

kup artykuly platne