Media komentują decyzję prezydenta Rosji

Prezydent Rosji Władimira Putina odwołał swoją wizytę na inauguracji cerkwi prawosławnej i ośrodka kultury rosyjskiej we Francji, która była planowana na 19 października. Choć oficjalnie podaje się inne powody, decyzja może być związana z wypowiedzią prezydenta Francji, Francois’a Hollande’a, który ocenił niedawno, iż spotkanie nie ma sensu, dopóki Moskwa nie zaprzestanie bombardowań Aleppo w Syrii.

– Prezydent zdecydował się na odwołanie wizyty. Chodzi o to, że zaplanowano pewne wydarzenia związane z otwarciem rosyjskiego centrum kulturalno-duchowego, przeprowadzeniem jednej z wystaw. Niestety te wydarzenia wypadły z programu, dlatego prezydent zdecydował się na odłożenie na razie wizyty we Francji – oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow na konferencji prasowej.

Taki obrót spraw jest szeroko komentowany w mediach.

– Próba zbliżenia stanowisk Rosji i Zachodu w kwestii syryjskiej zakończyła się fiaskiem – ocenił rosyjski dziennik „Kommiersant”.

Sam prezydent Francji we wtorek podtrzymał gotowość spotkania z Putinem. Zaznaczył jednak, iż warunkuje je tematem rozmów, którym ma być zakończenia działań wojennych w Syrii.