Stracił tytuł najbardziej wpływowego człowieka świata

 

Po raz pierwszy od 5 lat prezydent Rosji Władimir Putin nie otrzymał tytułu najbardziej wpływowego człowieka świata według magazynu Forbes. Jego miejsce zajął prezydent Chin Xi Jinping. Zdaniem Forbesa zmiana na szczycie rankingu wpływowych ludzi to efekt umocnienia władzy w kraju przez prezydenta Chin Xi Jinpinga, a także doprowadzenie do nowelizacji konstytucji, znoszącej limit kadencji prezydenta, powołującej superagencję do walki z korupcją i umacniającej rolę Xi Jinpinga i Komunistycznej Partii Chin (KPCh).

infoplanet wydarzenia swiat putin nie tak wplywowy prezydent Chin Xi Jinping

To jednak nie jedyna zmiana w rankingu wpływowych ludzi, sporządzonym przez Forbesa. Z drugiego na trzecie miejsce spadł również prezydent USA Donald Trump. W pierwszej piątce znaleźli się natomiast kanclerz Niemiec Angela Merkel i najbogatszy człowiek na świecie Jeff Bezos – założyciel sklepu internetowego Amazon.

infoplanet wydarzenia swiat putin nie tak wplywowy kanclerz Niemiec Angela Merkel

Oprócz kanclerz Niemiec Angeli Merkel w zestawieniu 75 najbardziej wpływowych ludzi świata znalazło się 4 kobiety: brytyjska premier Theresa May, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde, prezes amerykańskiego koncernu General Motors Mary Barra i szefowa funduszu Fidelity Investments Abigail Johnson.

kup artykuly platne