Włosi uratowali 3,3 tysięcy imigrantów

   • Próba nielegalnego przekroczenia granicy Włoch na niespotykaną dotąd skalę
  • Łącznie prowadzono 25 operacji ratowniczych
  • Liczbę ofiar przetransportowanych na brzeg określono na 3 315 

W dniu wczorajszym z wybrzeży Afryki do Włoch próbowała przedostać się rekordowa liczba nielegalnych imigrantów. Łącznie włoska Straż Przybrzeżna w Cieśninie Sycylijskiej prowadziła 25 operacji ratowniczych.

Informacje dotyczące kolejnych grup uratowanych osób z pontonów i łodzi dryfujących po wodach Morza Śródziemnego zmieniała się z każdą godziną. Popołudniowe raporty wskazywały na 1,5 tysiąca przechwyconych imigrantów, zaś wieczorem szacunki te wzrosły już dwukrotnie. Ostatecznie liczbę ofiar szczęśliwie przetransportowanych na brzeg określono na 3 315.

W akcję, koordynowana przez włoską Straż Przybrzeżną, włączyły się włoskie i zagraniczne statki, które odbywały rejsy w okolicy Cieśniny Sycylijskiej. Trwała ona od wczesnych godzin popołudniowych aż do późnej nocy. Ostatni statek wyruszył w kierunku portu Augusta kilka godzin po północy, wioząc na pokładzie niemal 1500 imigrantów uratowanych w 7 operacjach.

– To jeden z rekordowych dni pod względem liczby uratowanych migrantów – komentują niedzielne wydarzenia na włoskich wodach Morza Śródziemnego zagraniczne media.

Wraz z ostatnimi grupami imigrantów, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć włoską granicę drogą morską, łączna liczba wynosi nawet do 20 tysięcy osób. To wynik o prawie 60% większy niż w ubiegłym roku.