Sztuczna inteligencja zagraża stanowiskom pracy?

 

Jak uważają eksperci firmy Fortinet, postęp technologiczny i sztuczna inteligencja nie zagrażają liczbie miejsc pracy, a wręcz przeciwnie – mogą rozwinąć rynek pracy.

Rozwój technologiczny od dziesięcioleci jest przez sceptyków utożsamiany ze zmniejszaniem liczby miejsc pracy. W rzeczywistości jednak systematycznie ich przybywa. Poczta elektroniczna nie wyparła całkowicie poczty tradycyjnej, a bankomaty – banków. Co więcej, w USA liczba pracowników pocztowych jest teraz wyższa niż w 1965 roku, a liczba przesyłanych paczek wzrosła z 3,3 miliarda do 5,2 miliarda. Bankomaty, obniżając koszty otwarcia oddziału, pomogły zwiększyć liczbę banków o ponad 40% – wynika z raportu firmy Fortinet na temat wpływu sztucznej inteligencji na liczbę miejsc pracy.

Według informacji ekspertów, zastępowanie człowieka przez maszyny prostszych, powtarzalnych zadaniach jest nieuniknione. Jednak dzięki temu do 2020 roku powstanie 2,3 mln nowych miejsc pracy, a nawet zawodów, które jeszcze nie istnieją, jak np. trener botów, sprzedawca usług opierających się na sztucznej inteligencji czy technik wykonujący zabiegi zdrowotne przy pomocy sztucznej inteligencji.

– Straszenie negatywnym wpływem sztucznej inteligencji na rynek pracy może zniechęcać przedsiębiorców do postępu technologicznego i nowych technologii, które pomogłyby im rozwinąć biznes i umacniać konkurencyjność oraz atrakcyjność dla potencjalnych pracowników – przekonuje firma Fortinet.

Źródło: