Jest gotowa użyć siły militarnej, by osiągnąć swoje cele

 

– Rosja pokazuje, że jest gotowa sięgnąć do siły militarnej, aby osiągnąć swoje cele, świadomie łamie przy tym prawo międzynarodowe. To niebezpieczne dla nas, dla wszystkich sąsiadów Rosji i całej społeczności międzynarodowej – stwierdził dziś prezydent Andrzej Duda na dorocznej odprawie rozliczeniowo-koordynacyjnej kadry kierowniczej Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP

Jak jednak zapewniał Duda, współpraca Pałacu Prezydenckiego i MON jest wystarczająca, by możliwe było stawienie czoła obecnym wyzwaniom.

– Co więcej Rosja, co pokazały ostatnie ćwiczenia Zapad'17, ćwiczy pełnoskalowy konflikt z NATO, którego areną miałaby być m.in. Polska, ale także i państwa bałtyckie. To wymusza od nas podjęcie konkretnych działań wzmacniających potencjał obronny – ocenił prezydent.

Kancelaria Prezydenta podjęła już konkretne kroki, zmierzające do realizacji tego celu. Jednym z nich jest przygotowywane przez szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego rekomendacji nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego. Mają one następnie zostać przekazane Ministerstwu Obrony Narodowej.

– Na ich podstawie ministerstwo przygotuje projekt strategii, którą następnie będę mógł zatwierdzić – wskazuje Duda.


Źródło: