Kanclerz Niemiec Angela Merkel o szczycie UE

 

Jak powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel, problem migracji nie zostanie rozwiązany podczas rozpoczynającego się w czwartek szczytu UE. Kanclerz Niemiec twierdzi, że do podjęcia rozstrzygnięć w tej kwestii potrzebne jest więcej czasu na negocjacje, zwłaszcza w zakresie dwóch z siedmiu dyrektyw prawa azylowego.

– Będę kontynuowała rozmowy w sprawie dwustronnych porozumień – powiedziała Angela Merkel po spotkaniu z hiszpańskim premierem Pedro Sanchezem w Berlinie.

Z szefową niemieckiego rządu zgodził się Sanchez, który podkreślił, że jedyną odpowiedzią na migrację jest wspólne podejście państw Wspólnoty, a członkowie UE muszą „podzielić się jej ciężarem”. Zapewnił również o swoim wsparciu dla kanclerz Niemiec podczas szczytu UE.

Poparcie Hiszpanii jest dla Angeli Merkel szczególnie ważne po tym, jak siostrzana partia CDU kierowanej przez szefową niemieckiego rządu, zaczęła domagać się zaostrzenia polityki azylowej, żądając zakazu wjazdu dla imigrantów, którzy złożyli wniosek o azyl w innym kraju UE lub nie mają dokumentów. Jak zagroził szef CSU – minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer, nie wyklucza on rozkazu zawracania migrantów z granicy, jeśli nie uda się wypracować porozumienia ws. migracji w UE.

Źródło: