Skazany za masakrę na wyspie Utoya znów staje przed sądem

   • 22.07.2011 Anders Breivik zamordował 77 osób w Oslo i na wyspie Utoya
  • Obecnie odsiaduje wyrok w norweskim więzieniu
  • Skazany zarzuca państwu „nieludzkie traktowanie” 

Przed norweskim sądem ponownie staje Anders Breivik. Dziś rozpoczyna się proces apelacyjny ekstremisty, który dokonał masakry na wyspie Utoya.

Norweg, który w 2011 roku zamordował 77 osób, skazany został na 21 lat więzienia z możliwością jego przedłużenia. Jest to najwyższy wymiar kary, jaki może zasądzić norweski wymiar sprawiedliwości. Sprawca przyznał się do winy. Z tego względu przebywa w jednoosobowej celi, w której ma do dyspozycji między innymi komputer z grami wideo.

Breivik uznał jednak, iż przebywa w nieludzkich warunkach. Dlatego wytoczył proces dotyczący procedur, jakie stosowane są w więzieniu.

Anders Breivik twierdzi, że przetrzymywanie go w izolacji jest sprzeczne z art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Morderca skarży się również na brak poszanowania prywatności, wczesne pobudki, ograniczenie rozrywek oraz niemożność swobodnego korespondowania ze swoimi sympatykami.

W kwietniu sąd niższej instancji przyznał rację pierwszemu z zarzutów. Pozostałe natomiast oddalił. Teraz od tego wyroku odwołują się obydwie strony procesu.