Zarrab współpracuje z prokuraturą

 

Turecka policja zatrzymała 17 osób w ramach śledztwa w sprawie turecko-irańskiego handlarza złotem Rezy Zarraba, który przyznał się w USA do omijania sankcji wobec Iranu i współpracuje z tamtejszą prokuraturą – poinformowała we wtorek agencja Anatolia.

Zarrab zeznaje w USA przeciwko bankierowi Mehmetowi Hakanowi Atilli z państwowego tureckiego banku Halkbank. Atilli postawiono w Stanach Zjednoczonych podobne zarzuty. Omijanie sankcji USA wobec Iranu miało być usankcjonowane przez władze Turcji. Ankara zdecydowanie zaprzecza.

Zarrab powiedział amerykańskiej prokuraturze, iż prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zatwierdził plan, by pomóc Iranowi obchodzić amerykańskie sankcje. W 2012 roku wysoki rangą przedstawiciel tureckiego rządu miał powiedzieć Zarrabowi, że Erdogan, który wówczas był premierem Turcji, wydał dwóm największym tureckim bankom Ziraat Bank i VakifBank instrukcje, by zaczęły pomagać Iranowi prać pieniądze poprzez przenoszenie zamrożonych wpływów Teheranu ze sprzedaży ropy. Z powodu amerykańskich sankcji Iran nie był w stanie wyprowadzać swych pieniędzy z Turcji i innych państw, by dokonywać zagranicznych płatności w dolarach.

Zarrab zeznał, że pracował z bankiem Halkbank na rzecz Iranu zarówno przed 2013 rokiem, kiedy został aresztowany w Turcji w ramach śledztwa antykorupcyjnego, jak i po wyjściu z aresztu w 2014 r. Twierdzi, że zwolniono go z aresztu, kiedy wręczył łapówki, przy czym nie ujawnił, jakie sumy wchodziły w grę i komu je przekazał. W marcu 2016 roku został aresztowany w USA.

Atilla nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów. Bank Halkbank twierdzi, że jego wszystkie transakcje były zgodne z przepisami krajowymi i międzynarodowymi.

Reuters zwraca uwagę, że zeznania Zarraba obciążają czołowych polityków tureckich, łącznie z Erdoganem. Turecki prezydent twierdzi, że to jego polityczni oponenci stoją zarówno za procesami w USA, jak i za śledztwem, które doprowadziło w 2013 roku do aresztowania Zarraba.

Premier Turcji Binali Yildirim oświadczył w piątek, że procesy w USA są próbą zaszkodzenia gospodarce tureckiej. Agencja Anatolia przekazała tego dnia informację, że w Turcji zajęte zostaną aktywa Zarraba. Natomiast wicepremier Turcji Bekir Bozdag oświadczył kilka dni temu, że Zarrab jest w USA "zakładnikiem", zmuszanym do zeznawania przeciwko Turcji.

Źródło: