Zakaz wjazdu w całej Europie

 

Analitycy przewidują, że wkrótce w całej Europie zacznie obowiązywać zakaz wjazdu starych samochodów z silnikiem diesla do najbardziej zanieczyszczonych obszarów miejskich. To efekt orzeczenia sądu, które niemieccy ekolodzy przyjęli z radością. W wyniku wyroku władze dwóch niemieckich miast, Stuttgartu i Düsseldorfu, będą mogły zakazać starym pojazdom wjazdu do najbardziej zanieczyszczonych stref. Jak uważają ekolodzy, rozstrzygnięcie może zapoczątkować proces prowadzący do całkowitego wyeliminowania silników diesla z ruchu drogowego.

– To wspaniały dzień dla niemieckiego środowiska. Walczyliśmy o czyste powietrze dla mieszkańców dużych miast – mówi Juergen Resch, dyrektor stowarzyszenia ekologów w Niemczech. – Federalny Sąd Administracyjny zgodził się z naszymi postulatami i zakaz ten wreszcie stał się aktem prawnym. Sąd wyraził również opinię, że europejskie ustawodawstwo oraz ochrona zdrowia są ważniejsze niż przepisy krajowe – dodaje Resch.

Szacuje się, że powietrze aż 70 niemieckich miast przekracza unijne limity zawartości niebezpiecznego dla zdrowia tlenku azotu. W obliczu tych danych powyższe orzeczenie sądu istotnie wydaje się – jak nazywa je Greenpeace – wielkim zwycięstwem. Niklas Schinerl, rzecznik Greenpeace’u twierdzi, że przyczyni się ono do lepszej ochrony zdrowia społeczności miejskich.