Czy kąpiel jest bezpieczna?

 

71-letni mężczyzna z Korei Południowej stracił lewe przedramię. Wszystko zaczęło od zjedzenia surowej ryby, po której dostał gorączki i zaczął odczuwać silny ból dłoni. Mężczyzna cierpiący na cukrzycę typu 2, nadciśnienie i zaawansowaną niewydolność nerek zauważył również pęcherze, które szybko rozprzestrzeniły się na całe przedramię.

W raporcie opublikowanym przez New England Journal of Medicine, zidentyfikowano infekcję jako Vibrio vulnificus, nazywaną popularnie „mięsożerną bakterią”. Choć lekarze wypróbowali kuracje z kilku antybiotyków, leczenie nie przyniosło skutku. Po trwającej 25 dni terapii chirurdzy zdecydowali o amputacji kończyny mężczyzny. W raporcie dotyczącym przypadku Koreańczyka zauważono, że w grupie osób niezwykle podatnych na infekcje pojawił się on ze względu na wcześniejszy stan zdrowia.

Vibrio vulnificus każdego roku powoduje około 80 000 zachorowań i 100 zgonów w USA zgłaszanych do Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Choć vibrio vulnificus jest bakterią pochodzenia tropikalnego, z powodu ocieplenia klimatu od kilku lat można ją spotkać również w wodach Bałtyku. Przeważnie rozmnaża się ona, gdy temperatura wody przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Oprócz jedzenia surowych lub niedogotowanych owoców morza, pacjenci mogą zarazić się poprzez skaleczenie wystawione na działanie wody morskiej. Środki zapobiegawcze obejmują dokładne mycie rąk po obróbce surowych owoców morza oraz unikanie kąpieli w słonej wodzie.

kup artykuly platne