Prezydent Turcji odwiedził prezydenta Rosji w Petersburgu

Recep Tayyip Erdogan i Władimir Putin spotkali się po raz pierwszy od kryzysu, jaki wywołało zestrzelenie rosyjskiego samolotu przez lotnictwo tureckie w listopadzie ubiegłego roku. Wyjazd do Rosji był też pierwszą zagraniczną wizytą Erdogana po lipcowym puczu.

– Czeka nas duży wysiłek w celu odnowienia gospodarczej współpracy – powiedział Putin, zapowiadając stopniowe znoszenie sankcji, jakie Rosja nałożyła na Turcję.

Turecki przywódca nazwał Władimira Putina „drogim przyjacielem”. Przypomniał też, że to właśnie prezydent Rosji jako pierwszy zadzwonił do niego po próbie wojskowego zamachu stanu.

– Pana wizyta, do której dochodzi mimo bardzo skomplikowanej wewnętrznej sytuacji politycznej w Turcji, świadczy o tym, że wszyscy chcemy wznowić dialog i stosunki – odpowiedział Putin. – Leży to w interesie narodów rosyjskiego i tureckiego.

Przywódcy zapowiedzieli, że osobne rozmowy poświecą konfliktowi w Syrii, w którym popierali dotychczas przeciwne strony. Rozmawiać mają także o jak najszybszej budowie gazociągu Turecki Potok.