Wspólne zainteresowania ChRL i Korei Płn.

 

Specjalny wysłannik prezydenta Chin Xi Jinpinga rozmawiał z wysokimi rangą członkami rządzącej partii Korei Północnej o „sprawie Półwyspu Koreańskiego” podczas zakończonej w poniedziałek czterodniowej wizyty w Pjongjangu – poinformowała chińska agencja Xinhua.

Partie obu krajów „wymieniły opinie w sprawie Półwyspu Koreańskiego i innych kwestii, którymi są wspólnie zainteresowane” – przekazała Xinhua w krótkiej notatce, bez podawania szczegółów dotyczących tych rozmów.

Strony wyraziły chęć „nasilenia kontaktów i komunikacji” między obiema partiami oraz „promocji dalszego rozwoju stosunków chińsko-północnokoreańskich” – dodała chińska agencja.

Oficjalnym celem wizyty 10-osobowej chińskiej delegacji pod wodzą szefa wydziału międzynarodowego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin Songa Tao było zdanie dygnitarzom północnokoreańskiej Partii Pracy relacji z XIX zjazdu KPCh, który odbył się w październiku.

Japońska agencja Kyodo potwierdziła, że delegacja Songa opuściła w poniedziałek Koreę Północną. Nie udało jej się jednak ustalić, czy w czasie wizyty Song rozmawiał z przywódcą tego kraju Kim Dzong Unem.

Według tej agencji wysłannik prezydenta Xi spotkał się w piątek z wiceprzewodniczącym Partii Pracy Czhwe Riong He, który uchodzi za najbliższego doradcę Kim Dzong Una. W sobotę rozmawiał natomiast z najwyższym urzędnikiem północnokoreańskiej dyplomacji Ri Su Jongiem.

Podróż Songa była bacznie obserwowana w związku z niedawnymi naciskami prezydenta USA Donalda Trumpa na chińskie władze, by zaostrzyły kurs względem Pjongjangu i zmusiły go do zatrzymania zbrojeń atomowych i rakietowych. Trump stwierdził w Pekinie, że Chiny mogą „łatwo i szybko rozwiązać ten problem”, jeśli prezydent Xi „będzie nad tym pracował”.

Chiński MSZ dementował pogłoski, jakoby wysłanie Songa do Pjongjangu miało cokolwiek wspólnego z naciskami Trumpa. Sam prezydent USA oceniał jednak na Twitterze, że wizyta chińskiej delegacji w Korei Północnej to „duży krok”.

Źródło: Z Kantonu Andrzej Borowiak