Umowa UE i Japonii

 

Po ponad 5 latach negocjacji wchodzi w życie umowa Unii Europejskiej i Japonią o utworzeniu największej na świecie strefy wolnego handlu. Porozumienie w skali niespotykanej dotąd na świecie przewiduje zniesienie niemal wszystkich ograniczeń w postaci cła, barier pozataryfowych i kontyngentów dla najważniejszych eksporterów żywności i napojów. Jednocześnie tworzy rynek reprezentujący niemal 33% światowego PKB.

– Umowa zapewni konsumentom większy wybór i niższe ceny. Pozwoli też przedsiębiorcom europejskim zaoszczędzić miliard euro na cłach – skomentował podpisanie umowy przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Jak wynika z szacunków, otwarcie największej na świecie strefy wolnego handlu umożliwi producentom żywności i napojów dotarcie do 127 mln konsumentów w Japonii. To własnie wyeliminowanie barier handlowych w tych zakresach było najtrudniejszym tematem i kluczowym zagadnieniem dla UE podczas rokowań. Według Komisji Europejskiej, umowa może zapewnić wzrost wymiany handlowej między UE a Japonią o prawie 36 mld euro rocznie. Otwarciem największej na świecie strefy wolnego handlu zainteresowana jest również Polska jako eksporter żywności.

kup artykuly platne