Konsumenci obędą się bez plastikowych opakowań?

 

W Amsterdamie, w jednym z supermarketów sieci Ekoplaza, działa pierwszy na świecie dział „bez plastiku”, dając tym samym dobry przykład reszcie Europy. Do końca roku Ekoplaza planuje otworzyć takie ekologiczne działy w 74 swoich sklepach. Bez opakowań z tworzyw sztucznych będzie tam dostępnych ponad 700 produktów, między innymi mięso, ryż, nabiał, czekolada, owoce i warzywa.

Za pomysłem stoi inicjatywa organizacji Plastikowa Planeta. Tworzy ją grupa ekologów, dla których dział to przełomowy moment w globalnej walce z zanieczyszczeniem plastikiem. W miejscach tych testowane będą zarówno nowe biomateriały, jak również tradycyjne substytuty, takie jak szkło, metal czy tektura, a wszystkie produkty będą oznaczane specjalną etykietką „plastic-free”.

Problem zanieczyszczenia plastikiem jest także przedmiotem dyskusji w Wielkiej Brytanii. Szczególnie przybrała ona na sile po emisji przez stację BBC serii filmów dokumentalnych pt. „Niebieska Planeta II”. W reakcji premier Theresa May przedstawiła pomysły rządu na walkę z plastikowymi odpadami. W planie tym, rozpisanym na 25 lat, znalazła się także idea wolnych od plastiku sklepów.

W nawiązaniu do tych ustaleń, współzałożyciel Plastikowej Planety Sian Sutherland wzywa brytyjskie supermarkety, by poszły w ślady holenderskiej Ekoplazy i jak najszybciej otworzyły ekologiczne sekcje w swoich placówkach. Z badań, jakie przeprowadziła grupa Plastikowa Planeta wynika, że aż 9 na 10 Brytyjczyków popiera tę inicjatywę.

– Wiemy, że nasi klienci mają już dość produktów opakowanych warstwami plastiku – mówi Erik Does, dyrektor generalny Ekoplazy. – Takie sklepy, jak nasz, to prawdziwie innowacyjny sposób, by testować alternatywne, bardziej przyjazne środowisku opakowania – dodaje.

kup artykuly platne