Będzie jeździć z prędkością ponad 240 km/h

 

Elon Musk zapowiedział budowę superszybkiej kolei podziemnej, łączącej śródmieście Chicago z lotniskiem O'Hare. Ma ona powstać w ciągu najbliższych 3 lat. Jak przekonuje miliarder, podróż superszybką koleją miejską w obie strony zajmie zaledwie 12 minut, a pociągi będą jeździć z prędkością ponad 240 km/h i częstotliwością co pół minuty.

infoplanet wydarzenia swiat superszybka miejska kolej Muska dworzec

Swoje plany Musk ogłosił oficjalnie w obecności burmistrza Chicago Rahma Emanuela, wskazując, że jego firmę – The Boring Company – wybrano do realizacji tego projektu. Jako realizator będzie odpowiadać za budowę i finansowanie superszybkiej kolei podziemnej. Jednak – jak przekoduje miliarder – projekt pozwoli firmie odzyskać nakłady, a nawet zarobić. Źródłem przychodów mają być sprzedaż reklam i biletów. Koszt tego ostatniego szacowany jest na 25 dolarów za osobę.

infoplanet wydarzenia swiat superszybka miejska kolej Muska wagon

Zgodnie z założeniami Muska, wagonami superszybkiej kolei miejskiej mają być pojazdy elektryczne, mieszczące do 16 pasażerów wraz z bagażem. Będą one poruszać się w tunelu podziemnym. Obecnie trasa z miasta na lotnisko to ok. 40 minut drogi pociągiem Blue Line i koszt 5 dolarów. Pokonanie tego odcinka autobusem lub samochodem zajmuje nawet dwa razy więcej czasu i może generować o wiele większe koszty.

– Chicago zawsze dostrzega to co jest możliwe i osiąga to, wbrew wątpiącym – komentuje inwestycje Emanuel.

Źródło: