Przygotowania do obchodów Dnia Świętego Patryka

   • Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęto organizację obchodów irlandzkiego święta
  • W Chicago z okazji wydarzenia zabarwiono na zielono rzekę
  • Użyto specjalnej substancji, której skład jest od lat objęty ścisłą tajemnicą 

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęły się przygotowania do obchodów przypadającego na 17 marca irlandzkiego święta – Dnia Świętego Patryka. Jest ono rokrocznie obchodzone hucznie na cześć patrona Irlandii, który jako biskup misyjny ewangelizował kraj, szerząc wiarę chrześcijańską. Irlandczycy przybierają wówczas zielone barwy, organizując parady i festyny, które czczą pamięć duchownego i jego dokonania.

Obchody odbywają się również z wielkim rozmachem na terenie Stanów Zjednoczonych. W Chicago z okazji wydarzenia zabarwiono na zielono rzekę na odcinku między Columbus i Wacker Drive.

Zmiana koloru była możliwa dzięki użyciu specjalnej substancji na bazie rozdrobnionych warzyw. Dokładny skład specyfiku jest od lat objęty ścisłą tajemnicą. Mieszanka jest jednak na tyle skuteczna, że procedura zabarwiania wody trwa łącznie około 45 minut.

Zielona rzeka w Chocago to tradycyjny element dekoracji związany z odbywającą się w mieście coroczną paradą South Side Irish, która jest kontynuowana od 1962 roku. Pochód rozpocznie się w samo południe w Grant Park i przemaszeruje od Columbus i Balbo Drive do Monroe. Wzdłuż wyznaczonej trasy świąteczny kolor przybrała nie tylko rzeka. Podczas obchodów Dnia Świętego Patryka wszystkie ważne budynki i skwery w Stanach Zjednoczonych są przyozdabiane na zielono.