Polak zjada ok. 5,6 kg makaronu rocznie

 

25 października przypada Światowy Dzień Makaronu. To dobra okazja, by przypomnieć, że spożycie makaronu w Polsce w ostatnich latach utrzymuje się na stabilnym poziomie. Zgodnie z wyliczeniami przeciętny Polak zjada ok. 5,6 kg makaronu rocznie, z czego ok. 1 kg – w restauracjach. Jak zauważają analitycy Banku BGŻ BNP Paribas, to niezwykły sukces przy trendzie spadkowej konsumpcji pieczywa i mąki. Nie stawia nas jednak wysoko wśród innych krajów Europy.

– Polska należy do krajów o niskiej konsumpcji makaronów. Do Włochów, którzy spożywają rocznie około 23,5 kg makaronu na osobę (dane za 2015 rok), czyli 5 razy więcej niż w Polsce, nawet nie mamy co się porównywać. Niemniej, więcej makaronu spożywa się praktycznie w każdym kraju unijnym. W Niemczech jest to 8 kg makaronu na osobę, w Czechach – 6,4 kg na osobę zaś na Słowacji – 5 kg na osobę. Mniejsze spożycie notuje się jedynie w Wielkiej Brytanii (3,0 kg na osobę), czy Irlandii (1 kg na osobę) – komentuje dyrektor Biura Analiz Makroekonomicznych Sektora Agro w Banku BGŻ BNP Paribas Marta Skrzypczyk.

infoplanet wydarzenia swiat swiatowy dzien makaronu grafika

Jednak, jak wynika z danych Eurostat, w ostatnich 10 latach wolumen makaronu zwiększył się niemal dwukrotnie, mimo że około 20% produkowanego makaronu trafia na rynki zagraniczne, w tym najczęściej do krajów europejskich.

– Co istotne, do Polski wciąż trafia więcej makaronu niż z niej wyjeżdża. W 2017 roku wolumen importu do naszego kraju wyniósł 82 tys. ton i był o 34% większy niż 7 lat wcześniej – dodaje Skrzypczyk.

Źródło: Informacja z serwisu infoWire.pl

kup artykuly platne