Zginęło 12 wolontariuszy Czerwonego Krzyża

Wczoraj w godzinach wieczornych w Urm al-Kubra z powietrza został ostrzelany z powietrza konwój 31 ciężarówek ONZ z pomocą humanitarną dla prowincji Aleppo. Przewoziły one żywność, lekarstwa i sprzęt umożliwiający przetrwanie w trudnych warunkach.


Biuro specjalnego wysłannika ONZ Staffana de Mistury podało, że wśród ofiar śmiertelnych było 12 wolontariuszy Czerwonego Krzyża i kierowców.

– ONZ potwierdza, że doszło do ataku, ale nie jest w stanie ocenić rzeczywistych strat – skomentowal zdarzenie rzecznik ONZ Stephane Dujarric. – Wiadomo, że miasto Urm al-Kubra było obiektem zmasowanego ataku z powietrza, podczas którego ucierpiały też magazyny Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

Jak wynika z komunikatu Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie, od momentu zerwania porozumienia o przerwaniu ognia w prowincji Aleppo całkowita liczba ofiar śmiertelnych wyniosła już 36 osób.

Nie zostało podane do publicznej wiadomości, kto dokonał ataków z powietrza. Pod uwagę brane jest zarówno lotnictwo rosyjskie, jak i rządowe siły Syrii.