Rada Bezpieczeństwa uzgodniła kompromisowy projekt

   • Samantha Power przekazała mediom informacje o kompromisowym projekcie rezolucji
  • Dziś odbędzie się głosowanie nad projektem
  • Jak zapowiedziała Power, spodziewana jest jednomyślność oddanych głosów 

Samantha Power, Ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ, przekazała mediom informacje dotyczącą uzgodnienia przez Radę Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych kompromisowego projektu rezolucji dotyczącej monitorowania ewakuacji ludności cywilnej z Aleppo.

Akceptowalną dla członków ONZ treść udało się ustalić w niedzielę. Jest to niemal powtórzenie francuskiej propozycji. Dziś odbędzie się głosowanie nad projektem. Jak zapowiedziała Power, spodziewana jest jednomyślność oddanych głosów. Dokument zawiera bowiem wszystkie niezbędne elementy, które umożliwi ONZ prowadzenie nadzoru ewakuacji i pomocy humanitarnej. Będzie się ona odbywać przy pomocy międzynarodowych obserwatorów, którzy nie będą potrzebowali autoryzacji syryjskiego rządu.

Pytany o projekt rezolucji stały ambasador Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Witalij Czurkin uznał go za dobry tekst. Zaledwie kilka godzin wcześniej uznawał kształt dokumentu za nie do przyjęcia i groził jego zawetowaniem.

– Nie możemy pozwolić na przyjęcie tego dokumentu (zaproponowanego przez Francję), ponieważ jest on katastrofalny – mówił wówczas dziennikarzom.

Ostatecznie do propozycji po trzech godzinach konsultacji za zamkniętymi drzwiami wprowadzono poprawki, które zmieniły ocenę rosyjskiego przedstawiciela.