Francja zwiększa ilość obowiązkowych szczepień

 

Od 1 stycznia we Francji obowiązuje nowa ustawa zwiększająca liczbę obowiązkowych szczepionek dla dzieci z 3 do 11. Wprowadzenie tego rozwiązania sprowokowało polemikę ruchów antyszczepionkowych na temat właściwości takiego posunięcia.

Francja nie jest pierwszym krajem, który może mieć kłopoty w związku z poszerzeniem obowiązku szczepień, ponieważ po skandalu w Wielkiej Brytanii, ruchy antyszczepionkowe mocno się zaostrzyły. Podobną ustawę w lipcu przyjęły Włochy, a stanowisko w sprawie szczepień dzieci zaostrzyło również wiele stanów USA. Jednak, jak wynika z przeprowadzonej w 2016 roku ankiety, we Francji podejście do szczepień jest bardzo radykalne. Aż 41% Francuzów uznaje szczepionki za niebezpieczne.

Jak przekonują zwolennicy nowego rozwiązania, jest nadzieja, że jeśli Francja obowiązkowe szczepienia odwrócą 20-letni spadek szczepień i zmniejszy ryzyko epidemii. Potwierdzają to statystyki – aby zapobiec epidemiom odry, zaleca się zaszczepienie 95% populacji. Francja jest cały czas poniżej tego celu, a w latach 2008–2016 wystąpiło na terenie kraju 24 000 przypadków tej choroby. Spośród nich 1500 było powiązane z zapaleniem płuc, 34 przyniosło powikłania neurologiczne, a 10 spowodowało śmierć chorego. Na tle tych danych nowe prawo ma sens. Dodatkowe szczepionki – na krztusiec, odrę, świnkę, różyczkę, wirusowe zapalenie wątroby typu B, pałeczki grypy, pneumokoki i meningokoki C – są obecnie we Francji zalecane, ale nie ma zobowiązania do ich stosowania, chociaż rozróżnienie to nie ma podstaw klinicznych ani epidemiologicznych.


Nowe prawo zakłada, że niezastosowanie się do obowiązkowych szczepień nie będzie miało sankcji karnych jak obecnie w przypadku trzech obowiązkowych szczepionek: błonicy, tężca i polio, których brak grozi więzieniem i ogromną grzywną. Nie oznacza to jednak braku restrykcji. Dzieci, które nie przyjęły wszystkich 11 szczepionek, nie będą miały dostępu do publicznych żłobków i szkół, więc większość rodziców nie będzie miała innego wyjścia, jak tylko zastosować się do nowego prawa.


Rząd wie, że musi zrobić więcej, aby promować przesłanie obowiązkowych szczepień. Jak ocenia Alain Fischer, immunolog kierujący komitetem doradzającym w sprawie szczepień, wiele osób zapomniało, jaki horror niosą ze sobą epidemie. Potwierdza to badanie przeprowadzone przez gazetę Le Figaro, które wykazało, że Francuzi są podzieleni w opiniach co do wprowadzenia nowego prawa. Jednak, jak ostrzegają niektórzy eksperci, bierne podejście może skłonić wahających się do przyjęcia bardziej ekstremalnej pozycji. Wskazówki dotyczące uzyskania fałszywego świadectwa szczepienia dziecka są już dostępne w Internecie.