Austriacki kanclerz złożył oświadczenie o ustąpieniu ze stanowiska

Faymann doszedł do władzy w 2008 roku, ale po tym, jak przegrał pierwszą turę wyborów prezydenckich w zeszłym miesiącu, został skrytykowany w jego partii. To właśnie utrata poparcia kolegów z Partii Socjaldemokratycznej ma być powodem decyzji austriackiego kanclerza Wernera Faymanna o zrzeczeniu się funkcji.

W poniedziałek rano dotychczasowy kanclerz ustępując z funkcji kanclerza i lidera Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPO), wezwał jednocześnie rząd, aby odważył się na nowy początek. Na konferencji prasowej Faymann tłumaczył, że Austria potrzebuje kanclerza, który ma swoją partię "całkowicie za sobą".

Pragmatycy chcą zniesienia zakazu tworzenia koalicji z Partią Wolności, co Faymann również popierał. Liberalne skrzydło partii jest jednak bardzo krytyczne wobec coraz twardszej linii, obieranej wobec azylantów i migrantów.

Dla niektórych decyzja jest rzeczywiście nadzieją na nowy początek. Inni obawiają się jednak, że zawirowania polityczne wzmocnią prawicę jeszcze bardziej.

Po decyzji Faymanna na okres przejściowy funkcję kanclerza przejmie jego zastępca – Reinhold Mitterlehner. Jako jeden z liderów partii w koalicji rządzącej, powiedział austriackiej agencji prasowej APA, że nie widzi potrzeby nowych wyborów.