Jest gotowa odegrać rolę mediatora

 

Neutralna Szwajcaria jest gotowa wystąpić w roli mediatora, łącznie z goszczeniem rozmów na szczeblu ministerialnym, by pomóc w rozwiązaniu kryzysu północnokoreańskiego - powiedziała w poniedziałek szwajcarska prezydent Doris Leuthard.

Zwróciła uwagę, że szwajcarscy żołnierze stacjonują na linii demarkacyjnej między obu państwami koreańskimi oraz że Szwajcaria ma długą historię prowadzenia neutralnej dyplomacji.

– Jesteśmy gotowi zaoferować naszą rolę (...) jako mediator. Naprawdę czas już usiąść przy stole – powiedziała szwajcarska prezydent, dodając, że Chiny i USA muszą wziąć swoją część odpowiedzialności za rozwiązywanie północnokoreańskiego kryzysu.

Reżim w Pjongjangu poinformował w niedzielę o przeprowadzeniu próby z użyciem bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM) podkreślając, że próba ta zakończyła się "całkowitym powodzeniem". Był to szósty i wszystko wskazuje na to, że najpotężniejszy dotąd próbny wybuch nuklearny przeprowadzony przez Koreę Północną.

W poniedziałek o godz. 16 czasu polskiego na nadzwyczajnym posiedzeniu, na wniosek Japonii, Francji, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej i USA, zbiera się Rada Bezpieczeństwa ONZ; członkowie RB ONZ mają uzgodnić międzynarodową reakcję na ostatnie działania Korei Północnej.

Źródło: