Polska jednym z najbliższych przyjaciół i sojuszników

 

W czwartek premier Mateusz Morawiecki uda się do Londynu, gdzie zaplanowano polsko-brytyjskie konsultacje rządowe. Jak zapewniała premier Wielkiej Brytanii Theresa May przed spotkaniem, „Polska jest jednym z najbliższych przyjaciół i sojuszników Wielkiej Brytanii”, a wkład polskich migrantów w rozwój kraju jest niezwykle doceniany, stąd rząd jest zdeterminowany, by „zapewnić, że Wielka Brytania pozostanie gościnna dla Polaków, którzy chcą tu żyć, pracować i studiować”.

Z planu konsultacji wynika, że szefowie rządów mają poruszać kwestie Brexitu, prawa mniejszości polskiej na Wyspach po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE oraz współpraca w zakresie polityki obronnej i bezpieczeństwa w ramach struktur NATO. Jak oceniła partnerstwo premier Wielkiej Brytanii Theresa May w komunikacie prasowym cytowanym przez Downing Street, „to partnerstwo działa dla obu narodów, sprawiając, że nasze kraje są bezpieczniejsze, bogatsze i stabilniejsze”.

– W przeszłości Wielka Brytania i Polska zawsze stały ramię w ramię. Razem podzielamy bezwarunkowe zobowiązanie do dbania o stabilność i pokój w Europie, a jednocześnie nie mamy złudzeń, jeśli chodzi o rozpoznawanie zagrożeń, z którymi się mierzymy, i wymaganej reakcji. Liczę na to, że czwartkowe rozmowy zakończą się porozumieniem w sprawie ambitnych kroków, które będą rozwijały postanowienia podpisanego w ubiegłym roku w Warszawie wspólnego traktatu dot. polityki obronnej i bezpieczeństwa oraz wyznaczą kurs dla przyszłej współpracy w kolejnych latach – zapewniła premier Theresa May.

kup artykuly platne