Prezydent USA deportuje nielegalnych przybyszy z pominięciem prawa

 

– Zatrudnienie tysięcy sędziów i długi, skomplikowany proces prawny to nie rozwiązanie – pisał na Twitterze prezydent USA Donald Trump, komentując kryzys imigracyjny w USA. Zdaniem krytyków to apel o łamanie prawa imigrantów do procesu.

Jak zarzucają prezydentowi USA eksperci prawni, propozycja Donalda Trumpa dotyczy deportowania nielegalnych imigrantów złapanych podczas próby przekroczenia granicy bez sądowego procesu, a więc z naruszeniem prawa gwarantującego każdemu oskarżonemu proces przed sądem.

– Aby Donald Trump mógł postawić na swoim, Kongres musiałby przyjąć specjalną ustawę. Nawet gdyby Kongres tak uczynił, taka ustawa z pewnością zostałaby podważona w sądach federalnych jako sprzeczna z konstytucją – ocenił konstytucjonalista z Uniwersytetu Richmond w Wirginii Carl Tobias, cytowany przez dziennik USA Today.

Jak komentują obserwatorzy poczynań prezydenta USA, proponowane deportowanie imigrantów bez procesu sądowego to wyraz zirytowania nieskutecznością prób rozwiązania kryzysu imigracyjnego na południowej granicy kraju. Jego przyczyną jest polityka imigracyjna „zera tolerancji”.

Źródło: